• Artykuł
  • PUBLIKACJA: 05.06.2019
  • EDYCJA: 05.06.2019
  • 0 
#biblioteka - String.Art. w Wojciechowicach

W ramach ogólnopolskiego Tygodnia bibliotek 2019 pod hasłem #biblioteka, w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojciechowicach przeprowadzone zostały warsztaty String.art., czyli wyszywanie na drewnie. Zajęcie poprowadziła Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.

 

Obrazy z nici to bardzo ciekawa i twórcza technika plastyczna, z którą zmierzyli się dzieci, młodzież i jedna mama. Ogółem 12 osób. Do wykonania prostego obrazka potrzebujemy: kawałek drewnianej deski (najlepiej z sosny, bo miękka), kolorowe nici, szablon, niewielkie gwoździe i młotek. Za przygotowane desek ich sponsoring dziękujemy firmie rodzinnej „Jandar” (przerób i handel drewnem) w Jaszkowej Dolnej.

 

Nasza pierwsza zaplanowana praca polegała na wyszywaniu liścia. Pierwszy krok: gotowy szablon kładziemy na drewnie i w wyznaczone miejsca wbijamy gwoździki tak, aby stworzyć kontur liścia. Na tym etapie było głośno i miło było patrzeć, jak wszystkim podoba się ta czynność. Gdy już wszystkie gwoździe będą powbijane usuwamy szablon (tu troszkę cierpliwości i ostrożności nie zaszkodzi).

 

Drugi krok: rozpoczynamy tworzenie obrazka od zaznaczenia konturów liścia, najlepiej jednym kolorem nitki bądź sznurka. Techniki nawijania są bardzo różne. My zdecydowaliśmy się na prostą wersję, z którą poradzi sobie każdy, a zwłaszcza dzieci. Przywiązujemy końcówkę nici supełkiem do wybranego gwoździka, a następnie zahaczamy o wszystkie kolejne końcówki (pojedynczo) nawijając nić na ich główki.

 

Trzeci krok: kolejne pasma i kolory nici\sznurka (według własnego uznania, koncepcji czy też artystycznego szaleństwa) ponownie przywiązujemy i oplatamy o dowolne gwoździki wypełniając środek liścia. W ten sposób powstały same indywidualne prace, każda fascynująca i pełna osobistych emocji i kolorów. Bo tych nie brakowało.

 

Podsumowanie: wykonanie takiej pracy wymaga cierpliwości, ale efekt końcowy i własne obrazy z nici bardzo cieszą oczy. Nasz czas na wykonanie obrazu to jakieś 60-70 minut. A potem odbyła się sesja zdjęciowa.

 

 

 

#biblioteka - String.Art. w Wojciechowicach