• Artykuł
  • Publikacja: 31.08.2020
  • Edycja: 31.08.2020
  • 0 
Tekst bierze udział w konkursie “Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl!” Warsztaty ekologiczne z Fundacją 5 Medium

W dniach 17-19.08.2020 r. Biblioteka w Ryczywole gościła Fundację 5 Medium z Lublina. Nie była to kurtuazyjna wizyta, ale trzydniowe warsztaty z nowymi technologiami i ekologią w tle.

W przestrzeni Pracowni Orange oraz biblioteki spotkała się grupa ryczywolskich dzieciaków, spragnionych wakacyjnych wyzwań. Codzienne zajęcia rozpoczynały się od warsztatów integracyjnych, podczas których uczestnicy poznawali się oraz wypracowywali zasady współpracy.

Podczas pierwszego dnia, odbył się warsztat wprowadzający do tematyki Zrównoważonego Rozwoju (ZR). Uczestnicy poznali podstawowe terminy i cele dotyczące ZR. Wykorzystując aplikację Actionbound wzięli udział w grze, podczas, której m. in. mieli za zadanie obejrzeć filmy dotyczące ZR, odpowiedzieć na pytania, nagrać filmiki z mieszkańcami.

Drugi dzień rozpoczął się zajęciami - DIY - czyli coś z niczego. Dzieciaki wykorzystały surowce wtórne do tworzenia rzeczy użytecznych. A były to: woskowijki (z wykorzystaniem wosku pszczelego), lampiony (z wykorzystaniem zabarwionej soli) i podkładki pod kubeczki. Podzieleni na grupy, nagrali też TUTORIALE ZERO WASTE, czyli filmiki instruktażowe z powstawania nowych przedmiotów.

Podczas trzeciego dnia uczestnicy mogli ocenić swoje zdolności youtuberskie, oglądając robocze wersje tutoriali. Przetestowali też aplikację Kahoot oraz swoją wiedzę z poziomu edukacji ekologicznej. Na zakończenie warsztatów wspólnie wykonaliśmy kolorowy kwietnik z opon, który ku dumie twórców, można podziwiać pod biblioteką.

Projekt realizowany był dzięki programowi Pracownie Orange i finansowany przez Fundację Orange.

https://www.youtube.com/watch?v=yr_EBpZ8y8I&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1mKOqHWATatd7W-4l6kP-E2wZ5_zLQfN_2ZE6s3etyGGGVJawKVl3NAgk

Tekst bierze udział w konkursie “Dziel się wiedzą, wygrywaj nagrody z labib.pl!”  Warsztaty ekologiczne z Fundacją 5 Medium