• Artykuł
  • Publikacja: 04.10.2022
  • Edycja: 14.10.2022
  • 0 
Zaproś Azję do biblioteki

W październiku w ramach naszych Miesięcy Tematycznych zapraszamy Azję do biblioteki! Z tej okazji mamy dla Was dwa webinaria:
"Popkultura międzypokoleniowa. Komiksy japońskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych"
"Rozwój mangi i fandomu w Polsce od barwnych lat 90. do współczesności"

13 października o godz. 11.00 zapraszamy na pierwsze z nich, podczas którego porozmawiamy o najciekawszych seriach mangowych kierowanych dla młodszych i starszych czytelników w krótkiej, ale treściwej prelekcji.

Komiks japoński, zwany mangą zdobywa popularność wśród fanów popkultury na całym świecie. Niestety w niektórych krajach wciąż traktowany jest wyłącznie jako rozrywka dla młodszych odbiorców. Wiele tytułów mangowych zawiera w sobie bardzo ambitne treści, kierowane do czytelników dojrzałych. Podczas krótkiej prelekcji postaram się zaprezentować japońskie serie komiksowe, tworzone dla różnych grup odbiorców według ich wieku i dojrzałości emocjonalnej.

O prowadzącym
Artur „Hatto Danmari” Niewczas – z wykształcenia socjolog, z zawodu specjalista ds. promocji w bibliotece, z pasji fan kultury państw Dalekiego Wschodu, na czele z Japonią. Hatto o sobie: "Szczególnie interesuje mnie kinematografia japońska i hongkońska, literatura azjatycką a także manga i anime. Na te tematy regularnie prowadzę prelekcje podczas konwentów anime oraz festiwali fantastyki. Od kilku lat zajmuję się cosplayem, biorąc udział w konkursach i pokazach cosplayowych podczas Pyrkonu, Coperniconu, a także na eventach w Szczecinie".

Udział w webinarium jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod linkiem: https://frsi.clickmeeting.com/popkultura-miedzypokoleniowa-komiksy-japonskie-dla-dzieci-mlodziezy-i-doroslych/register

26 października 2022 (środa) o godz. 11:00 zapraszamy na webinarium "Rozwój mangi i fandomu w Polsce od barwnych lat 90. do współczesności", które poprowadzi Artur Niewczas. Będzie to prelekcja, o tym jak czytanie komiksów i oglądanie seriali animowanych, z postrzeganego skrajnie stereotypowo, zmieniło się w jedno z najbardziej popularnych hobby wśród młodszych i starszych odbiorców popkultury w Polsce.

Popkultura japońska na czele z komiksami i serialami animowanymi rozwija się już od co najmniej kilkudziesięciu, a może nawet i setki lat. Jednak czytanie mang oraz oglądanie anime w Polsce stało się popularne dopiero na początku lat 90. I były to niestety trudne początki takiego hobby. Podczas sentymentalnej podróży w przeszłość zanurzymy się w historii powstawania polskiego fandomu
mangi i anime w naszym kraju z licznymi anegdotami i wspomnieniami prelegenta.

Udział w webinarium jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod linkiem: https://frsi.clickmeeting.com/rozwoj-mangi-i-fandomu-w-polsce-od-barwnych-lat-90-do-wspolczesnosci/register

O projekcie
Projekt „12 miesięcy tematycznych z labib.pl” powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Zaproś Azję do biblioteki