• Artykuł
  • Publikacja: 09.11.2022
  • Edycja: 09.11.2022
  • 1 
"Czarodziejska moc latania" w Bibliotece "Koronka" w Oławie

W ramach ogólnopolskiej akcji #BOOM2! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece w poniedziałkowe przedpołudnie 7 listopada w Oddziale Dziecięcym Biblioteki "Koronka" w Oławie odbyła się impreza czytelnicza pod hasłem Czarodziejska moc latania
Punktem wyjścia naszej imprezy był komiks z serii Kajko i Kokosz Szkoła Latania Janusza Christy, który zainspirował nas do wykonania autorskiej gry planszowej wykorzystującej treść książki. Czytelnię Oddziału Dziecięcego przemieniłyśmy w gród Mirmiłowo, a uczniowie klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 2, którzy zaangażowali się we wspólną zabawę, poprzebierali się w stroje podobne do tych, które były w komiksie. Skąd je wzięli? Zaprojektowali je samodzielnie, wykazując się nieprzeciętną kreatywnością! Uczestnicy zajęć zostali podzieleni na cztery Grupy Zbójcerzy, a po wylosowaniu autorskich pionków z postaciami zaczęła się gra, w której znalazły się różnokolorowe pola. Wśród nich kolor niebieski oznaczał konieczność odpowiedzi na pytania z lektury wyświetlane na rzutniku z multimedialnej prezentacji, czerwony – dodatkowy rzut kostką, a czarny – powrót na start. Z kolei na polach zielonych zamieszczono ilustracje wykorzystane z kart otrzymanych w pakiecie przesłanym przez Organizatora wydarzenia, obrazujące przygody głównych bohaterów. Dodatkowo, stworzyliśmy pola z zaklęciami występującymi w komiksie, których należało się nauczyć w dalszym etapie zabawy. Ostatecznie, w grze planszowej wygrała trzecia Grupa Zbójcerzy.
Po grze planszowej zaczęła się zabawa Mirmił lata, której celem była nauka latania głównej postaci, również autorsko wykonanej. Chusta Klanza okazała się do tego zadania nieoceniona!
Następnie, uczniowie klasy III a wzięli udział w Odlotowym anagramie. Zasiadając w grupach na „latających dywanach”, z otrzymanych kartek z ilustracjami głównych bohaterów komiksu oraz literek, uczestnicy zabawy musieli ułożyć ich imiona. To jednak nie koniec naszych zabaw! Na rozkładanych dywanach zbójcerze oddali się przyjemności swobodnego rozegrania gier przysłanych przez Organizatora tj.: logiczne łamigłówki Ubongo Extreme i Ubongo Trigo, gry karcianej Kajko i Kokosz. Szkoła Latania i klocków LEGO z magazynu Lego Explorer.
Na zakończenie imprezy wszystkie komiksowe postacie, które odwiedziły Oddział Dziecięcy zapozowały do wspólnego zdjęcia i złożyły autografy na pamiątkowej planszy – komiksowym „dymku”. W ramach samodzielnego kontynuowania zabawy, na zajęciach szkolnych uczniowie przygotowali pamiątkowy komiks „Moja Szkoła Latania, zawierający własnoręcznie wykonane scenki do komiksu.
Dziękujemy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz wydawnictwu Story House Egmont Sp. z.o.o. za przesłanie pakietów z komiksami i grami, w które mogliśmy zagrać wraz z uczestnikami imprezy, i które posłużą do wspólnych zabaw w przyszłości.

Czarodziejska moc latania - strona Biblioteki "Koronka"
Czarodziejska moc latania - post I na profilu FB Biblioteki "Koronka"
Czarodziejska moc latania - post II na profilu FB Biblioteki "Koronka"