• Artykuł
  • Publikacja: 13.12.2022
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Rozwój mangi i fandomu w Polsce od barwnych lat 90. do współczesności
15 grudnia (czwartek) o godz. 11:00 zapraszamy na powtórkę webinarium "Rozwój mangi i fandomu w Polsce od barwnych lat 90. do współczesności", które poprowadzi Artur Niewczas. Będzie to prelekcja, o tym, jak czytanie komiksów i oglądanie seriali animowanych, z postrzeganego skrajnie stereotypowo, zmieniło się w jedno z najbardziej popularnych hobby wśród młodszych i starszych odbiorców popkultury w Polsce.
Popkultura japońska na czele z komiksami i serialami animowanymi rozwija się już od co najmniej kilkudziesięciu, a może nawet i setki lat. Jednak czytanie mang oraz oglądanie anime w Polsce stało się popularne dopiero na początku lat 90. I były to niestety trudne początki takiego hobby. Podczas sentymentalnej podróży w przeszłość zanurzymy się w historii powstawania polskiego fandomu
mangi i anime w naszym kraju z licznymi anegdotami i wspomnieniami prelegenta.

O prowadzącym
Artur „Hatto Danmari” Niewczas – z wykształcenia socjolog, z zawodu specjalista ds. promocji w bibliotece, z pasji fan kultury państw Dalekiego Wschodu, na czele z Japonią. Szczególnie interesuje mnie kinematografia japońska i hongkońska, literatura azjatycką a także manga i anime. Na te tematy regularnie prowadzę prelekcje podczas konwentów anime oraz festiwali fantastyki.
Od kilku lat zajmuję się cosplayem, biorąc udział w konkursach i pokazach cosplayowych podczas Pyrkonu, Coperniconu, a także na eventach w Szczecinie.
Udział w webinarium jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod linkiem: https://frsi.clickmeeting.com/rozwoj-mangi-i.../register
Webinarium odbywa się w ramach projektu 12 Miesięcy Tematycznych. Temat październikowego miesiąca to "Zaproś Azję do biblioteki".

O projekcie
Projekt „12 miesięcy tematycznych z labib.pl” powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.
Rozwój mangi i fandomu w Polsce od barwnych lat 90. do współczesności