Mocne strony dojrzałości: żywa biblioteka


Podobno są dwie rzeczy nieuchronne w życiu człowieka – podatki i śmierć. Dla niektórych to jeszcze moment przejścia na emeryturę.

Oczywiście można traktować tę chwilę jako niemal kończącą życie, ale można – co było w moim przypadku – przygotować się na nią, spojrzawszy zupełnie z innej perspektywy.

Dla mnie to był moment wyzwolenia, ogromnego daru w postaci masy wolnego czasu, który mogłam bez przeszkód nareszcie poświęcić temu, co kocham najbardziej – czytaniu książek. A że przy okazji jestem społecznicą, zwrócił moją uwagę termin „Żywa Biblioteka”. Bardzo mnie zaintrygowało, co powoduje, że biblioteka zaczyna być „żywa” i zaczęłam zgłębiać ten temat. Udało mi się zainteresować i zachęcić do wspólnego działania międzypokoleniową grupę na rzecz tej wartościowej i potrzebnej inicjatywy.

Human Library – Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa. Rozmowy, które mają miejsce podczas tych spotkań zapobiegają uprzedzeniom, stereotypizacji i dyskryminacji. W stworzonej przestrzeni w bibliotecznej atmosferze pełnej szacunku i uważności na drugiego człowieka, można czytać historie ludzi jak z otwartej księgi.

Wymaga to dużego wysiłku organizacyjnego, albowiem wszyscy uczestnicy – Bibliotekarki i Bibliotekarze, ich Asystentki i Asystenci oraz same Żywe Książki działają pro publico bono. Mnie udało się zachęcić do wsparcia tego wydarzenia moje miasto, różne organizacje pozarządowego oraz lokalny biznes i media.

Wszystko nam się udało do tego stopnia, że międzypokoleniowy zespół organizacyjny z poczuciem, że zrobiliśmy coś ważnego dla lokalnej społeczności pyta, kiedy robimy następną Żywą Bibliotekę.

Zachęcam wszystkich do podjęcia takiego wyzwania !

Więcej o projekcie można poczytać tutaj:

http://fundacjanadaktywni.org/2016/01/04/human-library-zywa-biblioteka-gdynia-09-01-2016/

http://fundacjanadaktywni.org/2016/01/19/nastepna-fotorelacja-z-przebiegu-human-library-zywa-biblioteka-gdynia/

Utworzono: 02/25/2016
Zaktualizowano: 02/25/2016

Komentarze:

Co znaczy słowo emeryt? Emerytem jest często człowiek w sile wieku. Aktywny (od pierwszego dna pracy do samej emerytury. Pracownik uzupełniający sukcesywnie swoją wiedzę. Jako emeryt czuje się niespełniony i zagubiony, wyrzucony poza nawias. Emerytura nie oznacza koniec aktywności , lecz początek działania i dzielenia się swoim doświadczeniem . Te same działania propaguje LABiB, propagując hasło ; DZIEL SIĘ WIEDZĄ MNÓŻ POMYSŁY.

Komentarz z Lut 25, 2016, 8:24 po południu

Najpierw cytat: " Starość nie musi być procesem upadku (…), kunszt sędziwego wieku polega na tym, by z każdej chwili (…) wydobywać nowe wartości" (Tomasz Mann) Mój komentarz: Późna dorosłość, inaczej starość stała się moją pasją! Walczę z negatywnym stereotypem starości. Dla osób starszych warto w bibliotekach budować ofertę, bo oni są rozwojowi. A teraz konkret - zobaczcie, jak biblioteka sprzyja aktywności osób starszych. http://www.biblioteka.swiebodzice.pl/strony/seniorzy.htm

Komentarz z Mar 17, 2016, 8:36 rano