• Artykuł
  • Publikacja: 13.05.2016
  • Edycja: 13.05.2016
  • 2 
Herbatka z baśniami Andersena

Pod taką nazwą w kwietniu odbył się cykl spotkań z młodymi czytelnikami w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem we wszystkich naszych 10-ciu bibliotekach. Ogółem udział wzięło 190 osób w różnym wieku.

 Biblioteka w Żelaźnie:

Wieczornice z Andersenem są świetną zabawą dla dzieci i ich rodziców. Pozwalają rozwijać wyobraźnię, sprawność manualną oraz wspólne działania w grupie. Przy takich zajęciach najmłodsi mają zawsze wiele pytań, wspomnień i osobistych wrażeń. I nasze wieczornice takie właśnie były. Każda z nich wzbudzała wiele emocji. Dzieci słuchały baśni o najszczęśliwszej róży, gdzie każda z nich miała swoją historię i chwile szczęścia. Był też zaczarowany kufer z przedmiotami do stworzenia własnych kreacji i zabawa w bajkę. Nie mogło zabraknąć baśniowego kina – wspomina pani bibliotekarka Magdalena.

 

Biblioteka w Bierkowicach:

W bibliotece odbyły się 4 spotkania z baśniami Andersena. W zajęciach udział brały m.in. „Krasnoludki” z miejscowego Gminnego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi. Dzieci małe i duże pracowały różnymi formami. Odtwarzały fragmenty baśni z rozsypanek. Następnie czytały je wraz z bibliotekarzem. Potem rysowały fragmenty ulubionych baśni - techniką dowolną. Zbudowały wystawę „Nasze ukochane książki”. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o baśniach ze znajomości tytułów, treści i cech baśni. Dzieci radziły sobie ze wszystkimi zadaniami bardzo dobrze – podkreśla pani bibliotekarka Bogusia.

 

Biblioteka w Wojborzu:

Na zajęcia zaproszeni zostali uczniowie klasy drugiej i piątej z miejscowego Zespołu Szkół wraz z nauczycielami, paniami Alicją Stefaniak, Dagmarą Łastowską i i Renatą Koźlik. Pani Dagmara (szkolna bibliotekarka) przedstawiła życiorys duńskiego pisarza oraz przeczytała baśń pt. „Słowik”. Pani Renata zaznajomiła obecnych z tytułami znanych i mniej znanych baśni bajkopisarza oraz czytała baśń pt. „Dzielny ołowiany żołnierzyk”. Ta baśń skupiła uwagę przede wszystkim chłopców, którzy później próbowali swoich sił w teatrzyku kukiełkowym – opowiada pani bibliotekarka Małgorzata.

 

Biblioteka w Jaszkowej Górnej:

Podczas czwartkowych spotkań dzieci brały udział w głośnym czytaniu baśni, tych dobrze znanych i tych mniej znanych. Podobnie, jak w poprzednim roku największym powodzeniem cieszyło się opowiadanie „Imbryk”. Chłopcy często wracali do wersji komiksowej opowiadania ”Imbryk”, którą sami stworzyli w 2015 roku, korzystając z dostępnej aplikacji na naszych tabletach. Dziewczynki wolały zajęcia plastyczne, podczas których wykonywały nowe ilustracje do opowiadania "Calineczka" – relacjonuje pani bibliotekarka Agata.

 

Biblioteka w Wojciechowicach:

Na początek uczestnicy poznali baśniową biografię Andersena na podstawie książki Violetty Piaseckiej pt. „W poszukiwaniu szczęścia”. Rodzice przysłuchiwali się z „za ściany”, jak ich pociechy czytają. W tym roku młodzi czytelnicy skupili się na baśniach „Brzydkie kaczątko” oraz „Nowe szaty cesarza”. Po poznaniu treści dzieci układały obrazkowy plan wydarzeń, a także interpretowały swoje zakończenia. Te ostatnie często przypominały film Sci-Fi niż bajkę. Po trzech herbatkach, w bibliotece można obejrzeć rysunki ulubionych baśni naszych dzieci – informuje pani bibliotekarka Iza.

 

Filia nr 1 w Krosnowicach:

Tę książnicę odwiedzili uczniowie z klasy zerowej miejscowej podstawówki wraz z jej dyrektorem panią Agnieszką Czapowską-Lewandowską i nauczycielką panią Barbarą Śliwińską. Królową spotkania była „Księżniczka na ziarnku grochu”, którą przeczytała pani Jolanta Terlecka z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Bystrzycy Kłodzkiej. Dzieci z ogromnym zapałem wykonały wspaniałe ilustracje. Poznały również życiorys autora baśni. Niespodzianką było pudełko z rekwizytami z wielu baśni. Z odgadnięciem tytułów poradziły sobie znakomicie – napisała pani bibliotekarka Stanisława.

 

W bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich:

Nasze spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba ich uczestników – 44 uczniów z miejscowej szkoły podstawowej. W zajęciach prowadzonych przez bibliotekarzy, wsparcia udzielały nauczycielki panie Dagmara Grabowiecka, Renata Cudak i Małgorzata Wiklińska. Tematem przewodnim, za każdym razem, była piękna baśń o miłości „Dzielny ołowiany żołnierzyk”.

Po wysłuchaniu treści, dzieci sprawdzały swoją wiedzę podczas rozwiązywania krzyżówek, zagadek i rebusów. Zwieńczeniem herbatki z Andersenem było zilustrowanie wybranej postaci. Pełne wrażeń, opowiadały w szkole o swoich wrażeniach. Potem rozdzwoniły się telefony ze szkoły z prośbą o kolejne lekcje. I tak to było – opisuje pani bibliotekarka Alina.