• Artykuł
  • Publikacja: 29.11.2016
  • Edycja: 06.12.2016
  • 0 
Oświęcimski Festiwal Gier

OŚWIĘCIMSKI FESTIWAL GIER czyli kilka słów o tym jak wykorzystać planszówki

Biblioteka XXI wieku to nie tylko miejsce dla książek. To miejsce spotkań i integracji lokalnej społeczności. Każdy znajdzie w niej swoje miejsce: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy. Biblioteka ma ofertę edukacyjną skierowaną do wszystkich grup odbiorców. Oświęcimski Festiwal Gier to wydarzenie, które sprawia, że podział na “grupę odbiorców” przestaje mieć znaczenie - bo na Festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie a różnice międzypokoleniowe przestają mieć znaczenie. Jak to możliwe? Oczywiście dzięki wykorzystaniu gier planszowych. I nie tylko!

Strefa Gier Planszowych w Bibliotekach staje się coraz bardziej popularna. Biblioteki powiększają swoje kolekcje, powstają kluby miłośników gier. Ale czy myśleliście o tym, aby wykorzystać planszówki do integracji lokalnej społeczności? Do wzbudzania niezwykłych emocji, które sprawiają, że przy stole do rozgrywek spotka się dziesięciolatka ze studentem, student z seniorem? Przy planszówkach to wszystko jest możliwe! Bo przy grze znikają bariery - międzypokoleniowe i społeczne. Liczy się atmosfera i świetna zabawa. To wszystko dzieje się na Oświęcimskim Festiwali Gier w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu. Jak to wszystko się zaczęło? Od szalonego (wtedy) pomysłu na utworzenie w Bibliotece Klubu Miłośników Gier Planszowych. Od pomysłu do realizacji droga była krótka - przy pomocy Dawida Bebaka z lokalnej księgarni powstał TACTIC. Od prawie dwóch lat spotykamy się co środę w Bibliotece i gramy. Przychodzą dzieci, młodzież, dorośli. Grupy znajomych i rodziny. W pewnym momencie poczuliśmy jednak, że potrzebujemy czegoś więcej. I tak między rozgrywkami narodził się pomysł na Oświecimski Festiwal Gier - imprezę z wielkim rozmachem, która z jednej strony ma promować spędzanie czasu przy planszówce, z drugiej integrować lokalną społeczność. Za nami już 5 edycji Festiwalu. Pierwsza edycja miała miejsce w 2014 roku. Przygotowaliśmy strefę gier - dzięki wsparciu Wydawnictwa REBEL i G3 oraz Oświęcmiskiemu Klubowi Fatnastyki w naszej strefie znalazło się ponad 150 różnych gier planszowych i karcianych. Zorganizowaliśmy rozgrywki w Chińczyka, Dobble, Halli - Galli, Carcassone i Neroshima hex - każda gra dopasowana do odpowiedniego przedziału wiekowego. W programie mieliśmy też elimacje do mistrzostw Polski w grze Siedem Cudów Świata, grę wielkoformatową (jedną obsługiwała krakowska firma, drugą samodzielnie przygotowali wolonatriusze działający przy Bibliotece w grupie AleFun), zorganizowalismy też loterię. Nagrody pozyskaliśmy od kilku lokalnych sponsorów. W Festwialu wzięło udział ponad 100 osób, niektórzy na rozgrywi przyjechali z Krakowa, Jaworzna czy Katowic. To było niesamowite wydarzenie, które nam jako organizotorom dało dużo satysfakcji, radośi i przekonanie, że ten projekt ma potencjał. A jeśli ma potencjał to trzeba go wykorzystać. I zrobliśmy to niedawno - w te wakacje miała miejsce już V edycja tego wydarzenia. Zaczynaliśmy w Bibliotece - teraz edycja letnia dzieje się na rynku. Mamy ponad 20 loklanych sponsorów, filmiki promocyjne. Wsparcie fantastycznych ludzi, ogrom odbiorców. A cała impreza kosztuje nas tyle, co transport rzeczy z Biblioteki na Rynek Główny :) Dzięki sponsorom - nie wypożyczamy już gier, bo mamy własną. Dzięki wydawnictwom - 300 tytułów gier jest w tym dniu do dyspozycji mieszkańców. Nagrody zaczynają się na planszówkach, a kończą na zaproszeniach do lokalnych cukierni i pizzerii. Jest cudownie! Już przygotowujemy się do zimowej edycji 2017 i nie możemy się doczekać :)

Dzięki organizacji tego wydarzenia upewniliśmy się, że w grach planszowych drzemie niesamaowity potencjał, który trzeba wykorzystać. Bo kiedy wraz z Dawidem i wspaniałymi wolontariuszami którzy działają z nami, widzimy uśmiechnięte twarze dzieciaków, młodzież, która z żalem kończy rozgrywki, dumę w oczach rodziców, gdy ich dziecko odbiera nagrodę czy seniora, który przysiada się do stolika i pyta “młodego człowieka” o co chodzi - wierzymy, że to ma sens i chcemy to robić dalej.

Jeśli chcesz zorganizować Festiwal Gier u siebie - nic prostszego. Na stronach Wydawnictwa Rebel i G3 znajdziesz już informacje o tegorocznych eliminacjach do Mistrzostw Polski. Jeśli zwrócisz się do wydawnictw o wsparcie projektu - możesz na czas trwania Festiwalu otrzymać gry, a także nagrody. Rozgrywki możecie przygotować sami - po uprzednim zbadaniu potrzeb, czasu gry i oczywiście zasad. Jeśli macie wolontariuszy możecie zachęcić ich do stworzenia własnej gry wielkoformatowej dla dzieci - wystarczą pastele, bristol i pomysł! Pamiętajcie o lokalnych sponsorach - gadżety mogą okazać się świetną nagrodą dla dzieciaków. Poszukajcie w swojej okolicy księgarni czy sklepu, który zajmuje się sprzedażą gier panszowych. Pamiętajcie, ze w partnerstwie możecie więcej. A jeśli chcielibyście o coś zapytać piszcie :) Nie jesteśmy może ekspertami, bo każda impreza jest inna, każda stanowi wyzwanie i wszystko może się zdarzyć. Ale chętnie podzielimy się swoim doświadczeniem, podpowiemy od czego zacząć - wierzymy, że Festiwale Gier mogą odbywać się wszędzie! A dokładnie - w każdej Bibliotece!

Filmik promocyjny, które puszczany był w kinie (ponieważ kino Planet Cinema jest naszym sponsorem :) A filmik w ramach wsparcia wykonało dla nas Biba Studio - bo razem możemy więcej!

https://www.youtube.com/watch?v=iFloE18d5ec

Tak było na tegorocznej, letniej edycji festiwalu:

https://www.youtube.com/watch?v=NDJCboar2S0

 

 

Oświęcimski Festiwal Gier