• Artykuł
  • Publikacja: 02.12.2016
  • Edycja: 06.12.2016
  • 0 
10 internetowych narzędzi przydatnych w pracy

**1. PEXELS ** (https://www.pexels.com/) ** **

Jeżeli potrzebujesz ładnych i dobrej jakości zdjęć – Pexels jest dla Ciebie.W Internecie jest sporo miejsc ze zbiorami zdjęć na wolnych licencjach. Dlaczego więc akurat Pexels?

Przede wszystkimi dostępne tu zdjęcia są w bardzo dobrej rozdzielczości i zwyczajnie – ładne! Dodatkowo – możemy je wyszukiwać je na różne sposoby. Z jednej strony w bardzo prosty sposób – wpisując słowo-klucz w intuicyjną przeglądarką, z drugiej określając szczegóły, np. kolor zdjęcia. Zatem Pexels jest narzędziem uniwersalnym i „obowiązkowym” – naprawdę warto wpisać go w swoją narzędziową ściągawkę.

 

**2. PIXLR ** (https://pixlr.com/express/)

Podstawowa obróbka zdjęć (przycięcie, retusz, rozjaśnienie, zmiana rozmiaru itd.), dodanie napisów, ramek i filtrów czy stworzenie kolaży – wszystko to oferuje Pixlr. Ciekawą funkcjonalnością tego narzędzia są opcje ozdabiania zdjęć związane np. z daną porą roku czy obchodzonymi akurat uroczystościami – program udostępnia filtry i ozdoby tematyczne, np. związane z Walentynkami, Bożym Narodzeniem czy Halloween.

O tym jak wykorzystywać Pixlr w promocji i co można dzięki niemu stworzyć sprawdzicie między innymi tu - http://bit.ly/jakkorzystaćzpixlr

 

**3. CANVA ** (https://www.canva.com/)

Absolutne must know każdego, kto chce szybko i bezkosztowo stworzyć piękny plakat, zaproszenie na wydarzenie czy grafikę w social media. O zaletach Canvy i tym, co można w niej przygotować przeczytacie np. tu - http://bit.ly/jakkorzystaćzcanvy.

Dużym plusem Canvy jest to, że ciągle się zmienia. Wśród jej nowych funkcjonalności znajdziecie między innymi opcje przygotowania logo, oraz co ważne – od pewnego czasu jest dostępna również w języki polskim. A przygotowanie w niej prostej grafiki - np. jak ta w galerii (podpis Canva_przykład) – trwa około 5 minut.

 

**4. TAGXEDO ** (http://www.tagxedo.com/) ** **

Intuicyjne narzędzie, w którym stworzycie chmury słów. Wystarczy wpisać słowa (przycisk Load), wybrać kolorystykę (przycisk Theme), wybrać kształt (przycisk Shape) i gotowe! Tagxedo posiada również ciekawą funkcję tworzenia chmur słów w wybranym przez nas kształcie – w zakładce Shape, należy wybrać Add Image lub Add Words. Gotowe chmury słów mogą posłużyć jako np. grafika do social media czy zdjęcie urozmaicające prezentację.

 

**5. POLONA TYPO ** (http://typo.polona.pl/pl/)

Polona Typo to projekt Biblioteki Narodowej, świetna (i prosta!) aplikacja, której celem jest promocja zbiorów biblioteki cyfrowej Polona. Zasada działania jest bardzo prosta – wpisujemy dowolny tekst i klikamy „stwórz swoje typo”. Używając dostępnych pod tekstem przycisków – możemy zmieniać układ liter lub wgrywać nowe. Cała zabawa polega na tym, że napisy są komponowane z liter z książek, plakatów czy map z ostatnich 500 lat!

To, co przygotujemy w Polonie, możemy wykorzystać na wiele sposobów – jako zdjęcie w tle na fanpage, cykl zdjęć z których przygotujemy kolaż, a gdy mamy nieco więcej czasu – możemy zdjęcia napisów połączyć w prostą animację poklatkową: https://www.youtube.com/watch?v=muyxr91rtkw

 

**6. WE TRASNFER ** (https://wetransfer.com/) ** ** ** **

Jeżeli choć raz zmierzyliście się z problem maili, które „wracały” ponieważ miały zbyt wiele załączników – koniecznie powinniście zacząć korzystać z We Transfer. Bezpłatne i intuicyjne w obsłudze narzędzie bardzo usprawnia pracę – możemy przesyłać w nim materiały do 2 GB.

Wybieramy plik, który chcemy przesłać (Add files), wpisujemy adres osoby do której wysyłamy wiadomość (Friend’s email), nasz adres (Your email) i gotowe.

 

7. GRUPY NA FACEBOOKU

Okazuje się, że Facebook może być świetnym miejscem wymiany dobrych praktyk, szukania inspiracji, pytań i odpowiedzi. Coraz częściej też – miejscem pracy. Dlatego wśród „narzędzi” z których korzystam na co dzień i które polecam są tematyczne grupy na Facebooku

Wciąż chętnie udzielam się i czerpie inspirację z grup związanych z bibliotekami, np. Tablet Masterzy. (https://www.facebook.com/groups/1606840559552931/?fref=ts). Często zaglądam również do grupy Wszystkiego Kreatywnego – rewelacyjnie prowadzonej przez Paulinę Pamułę (https://www.facebook.com/groups/wszystkiegokreatywnego/?fref=ts), do kultowej Skuteczny fanapge i reklama w social media (https://www.facebook.com/groups/skutecznyfanpage/?fref=ts) czy Biznes, blogowanie i marketing dla kreatywnych kobiet (https://www.facebook.com/groups/1547963678797228/?fref=ts).

 

**8. EDUKACJA MEDIALNA ** (https://edukacjamedialna.edu.pl/)

Nieodzowne narzędzie każdego bibliotekarza czy nauczyciela – który chciałby wdrożyć w swojej instytucji program edukacji medialnej czy przeprowadzić jedne, okazjonalne zajęcia. Znajdziemy tu gotowe scenariusze zajęć np. z kreatywnego korzystania z mediów, korzystania z informacji, języka mediów oraz dodatkowo – np. materiały do edukacji varsavianistycznej i filmowej. Co bardzo ułatwia pracę - scenariusze są uporządkowana na kilka sposobów - np. pod względem wieku i poziomu edukacyjnego (wychowanie przedszkolne, szkoła podstawowa 1-3 itd.) lub pod względem tematów np. korzystanie z informacji, język mediów, kreatywne korzystanie z mediów.

 

**9. LEGALNA KULTURA ** (http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla) ** ** ** **

Legalna Kultura to Fundacja i szereg kampanii społecznych, mających na celu promowanie twórczego i zgodnego z prawem korzystania z dóbr kultury, ale też olbrzymia baza legalnych źródeł np. filmów, książek, muzeów oraz specjalna strefa edukacji. Właśnie z tych dwóch „funkcjonalności” – Legalne Źródła oraz **Strefa Edukacji ** – korzystam najczęściej. Bibliotekarzom i nauczycielom szczególnie przypadnie do gustu Strefa Edukacji, gdzie znajdziemy gotowe scenariusze lekcji. Ja najbardziej polecam scenariusze warsztatów filmowych z cyklu Otwarte Drzwi do Kultury.

 

10. CZYTAM SOBIE (http://www.czytamsobie.pl/) ** **

Czytam sobie to akcja promująca czytelnictwo, a jednoczenie baza świetnych materiałów do pobrania. „Obowiązkowe” narzędzie każdego bibliotekarza czy edukatora, zwłaszcza pracującego z młodszymi dziećmi.

Klikając w zakładkę Przyłącz się lub do Do pobrania , możemy bezpłatnie skorzystać z scenariuszy zajęć, oraz pięknych zakładek, zawieszek na drzwi czy odznak czytelniczych.

 

**Lista 10 narzędzi powstała z myślą o warsztatach dla bibliotekarzy, ale jestem niemal pewna, że dobrze sprawdzą się w pracy każdego, kto pracuje kreatywnie! Skorzystacie? :) **

10 internetowych narzędzi przydatnych w pracy