• Artykuł
  • Publikacja: 22.10.2019
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
BiblioLAB dla bibliotekarzy z Pomorza Zachodniego - relacja

Zachodniopomorski BiblioLAB odbył się 10 października 2019 w godz. 11.00-16.00 w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie (ul. Sowińskiego 68). Była to już druga edycja tego wydarzenia w naszym województwie. I na pewno nie ostatnia!

BiblioLAB zgromadził 78 uczestniczek i uczestników. Adresowany był do bibliotekarzy z całego województwa i ze wszystkich typów bibliotek, przyjechały więc osoby pracujące zarówno w bibliotekach publicznych, jak i szkolnych, pedagogicznej, wojewódzkiej oraz pojedyncze z innych (naukowa, specjalistyczna). Partnerami i współorganizatorami wydarzenia były Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Program ramowy wydarzenia:

10.30-11.00 Rejestracja uczestników  11.00-11.15 Powitanie 11.15-12.15 Strefa Dobrych Praktyk 12.15-13.00 Przerwa na lunch 13.00-16.00 Warsztaty tematyczne do wyboru

Realizacja przebiegła zgodnie z planem i całe wydarzenie trwało 5 godzin – żadne warsztaty nie skończyły się przed czasem, niektóre wręcz się przedłużyły. Bardzo niewiele osób musiało wyjść wcześniej np. na pociąg.

W rejestracji uczestników pomagały dwie wolontariuszki ze Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora. Uczestników powitały organizatorki (Anna Rutkowska i Marta Kostecka) oraz dyrektorka ZCDN Urszula Pańka i dyrektor MBP w Szczecinie Krzysztof Marcinowski. Następnie z Sali konferencyjnej wszyscy przenieśli się do biblioteki (Strefa Dobrych Praktyk) oraz sal warsztatowych.

Strefa Dobrych Praktyk

Prezentacje dobrych praktyk odbyły się w trzech turach po 20 minut każda. Była to odpowiedź na ewaluację zeszłorocznego BiblioLABu, podczas którego każda praktyka była prezentowana tylko raz. Było też więcej osób (10 osób i 8 stolików) prezentujących w stosunku do ubiegłego roku, co nas cieszy, ponieważ ludzie chętniej i śmielej zgłaszają się do tej aktywności. W bibliotece przy stolikach zaprezentowały się: Ania Biały, specjalistka ds. wolontariatu ze Stowarzyszenia POLITES, przedstawiła działania swego stowarzyszenia w zakresie wolontariatu lokalnego, regionalnego, krajowego i międzynarodowego. Zaprosiła do wspólnych działań oraz na szkolenia i warsztaty, a także do korzystania ze wsparcia merytorycznego POLITESu. Irena Błażewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, opowiedziała o Klubie Zaczytanego Malucha dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz o nowoczesności, która zawitała do biblioteki wraz z tabletami. Maria Chmielewska z Filii Nova Biblioteki w Policach, zaprezentowała swoje projekty współpracy ze szkołami, seniorami i przedszkolami. Sylwia Jaguszewska z biblioteki szkolnej w Zespole Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej, przygotowała prezentację swoich działań pod hasłem NIE SAMYM WYPOŻYCZANIEM KSIĄŻEK BIBLIOTEKA SZKOLNA ŻYJE... CZYLI O WSPÓŁPRACY, KONKURSACH I IMPREZACH BIBLIOTECZNYCH SŁÓW KILKA. Katarzyna Krajewska i Anna Kossak-Błachowicz z Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, zaprezentowały Książnicowy Quest – terenową grę edukacyjną w bibliotece. Barbara Markowska i Roksana Gąsiorowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, zaprezentowały projekt Kryminalny Szczecin jako to modelowe przedsięwzięcia jak zorganizować ciekawe wydarzenie wokół "książki". Agata Piegat z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, opowiedziała o grze miejskiej „Przygody R2D2 w biblioktyce” przeprowadzonej przez wybrane filie MBP podczas Tygodnia Bibliotek 2019. Irena Zalewska, która pracuje w bibliotece szkolnej ZS nr 1 w Stargardzie oraz pełni funkcję doradcy metodycznego ds. bibliotek szkolnych w PODN Stargard, opowiedziała o warsztatach Jigsaw - metodzie rozbudzania zainteresowań czytelniczych nastolatków na przykładzie wybranej literatury.

Warsztaty

Odbyło się pięć warsztatów o różnorodnej tematyce. Każdy z nich trwał 3 godziny. W przerwie był serwis kawowy. Biblioteka pachnąca wrażeniami. Praca z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Prowadząca: Małgorzata Swędrowska - przyjaciółka dzieci i książek, autorka publikacji dla nauczycieli oraz książek dla dzieci, trenerka, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego. Poznaj Design Thinking – nieszablonową metodę rozwiązywania problemów, zorientowaną na człowieka. Szkolenie poprowadził Hubert Dyba, dyrektor Centrum Przemysłów Kreatywnych działającego przy Akademii Sztuki w Szczecinie. Doświadczony trener nowoczesnych narzędzi biznesowych, wykładowca akademicki, facylitator i praktyk metody Design Thinking, o której wiedzę zdobywał w Instytucie Designu na Uniwersytecie Stanforda w USA. Efektywna współpraca w biblio świecie. Warsztaty poprowadziła Maja Wencierska - psycholożka, konsultantka przedsiębiorstw, certyfikowana trenerka biznesu, wykładowczyni.  Specjalizuje się we wdrażaniu zarządzania kompetencjami w organizacji. Warsztaty (także) fotograficzne. Warsztaty poprowadził Paweł Kula – artysta, fotograf, wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Działa w Stowarzyszeniu Oswajanie Sztuki. Współtwórca metody solarigrafii oraz budowniczy prymitywnych aparatów fotograficznych i zabawek optycznych. Ostatnie warsztaty, które planowałyśmy, to Social media w bibliotece, które miała poprowadzić Joanna Gwizdała, specjalistka social media i influencer marketingu, która od 5 lat zajmuje się komunikacją marek zarówno lokalnych, jak i globalnych z ramienia agencji reklamowych. Niestety, z powodów technicznych PKP odwołało pociąg, którym miała przyjechać do Szczecina, więc zamiast tego Anna Rutkowska poprowadziła warsztaty "Obsługa, komunikacja i włączanie czytelnika z dysfunkcją wzroku”, które są jej specjalizacją jako ambasadorki Labibu. Na wszystkie warsztaty znaleźli się chętni, choć frekwencja nie rozłożyła się równo. Najwięcej osób zgromadziły warsztaty Małgorzaty Swędrowskiej, następnie Huberta Dyby, Pawła Kuli, Mai Wencierskiej i Anny Rutkowskiej. Na podstawie ankiety ewaluacyjnej można stwierdzić, że wszystkie były ocenione bardzo wysoko (na dobrze lub bardzo dobrze), w otwartych odpowiedziach wiele jest informacji zwrotnej, że warsztaty są najlepiej ocenianym elementem BiblioLABu. Uczestnicy doceniali różnorodność tematów oraz profesjonalizm prowadzących. Jedyna uwaga co do warsztatów była taka, że uczestnicy z chęcią wzięliby udział w więcej niż jednym warsztacie podczas zjazdu. Z ankiety ewaluacyjnej, którą rozesłałyśmy do uczestników po wydarzeniu, wyciągnęłyśmy sporo kreatywnych uwag na przyszły rok. Na pewno zrobimy co w naszej mocy, aby było jeszcze lepiej! I już teraz zapraszamy 16 października 2020 do Szczecina.

BiblioLAB dla bibliotekarzy z Pomorza Zachodniego - relacja