• Sceariusz
  • Publikacja: 07.01.2014
  • Edycja: 07.01.2014
  • 1 
Co robi IFLA dla statystyki bibliotecznej?
Co robi IFLA dla statystyki bibliotecznej?

  • Budżet działania: 0 zł
  • Czas przygotowania: bez ograniczeń
  • Czas trwania: 6 miesięcy
  • Liczba organizatorów: 0
  • Liczba uczestników: 0
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

Właśnie minął - bez echa w bibliotekach - Międzynarodowy Rok Statystyki (http://bs2013.pl/). Tymczasem na portalu labib.pl, w styczniu 2014 roku startujemy z tematami "statystycznymi". Zanim wszyscy skupią się nad GUSowskim formularzem K-03, proponuję przyjrzeć się inicjatywom IFLA w zakresie statystyki bibliotecznej i działań pokrewnych.

Dlaczego warto?

Warto poczytać materiały i kursy tworzone przez sekcje IFLA, podlinkować najciekawsze w zakładkach "Dla bibliotekarzy" na witrynach bibliotecznych - może ktoś skorzysta? :)

W trakcie przygotowania

Jedną z sekcji IFLA jest Statistics and Evaluation Section - agenda, której celem jest wspieranie opracowywania i wykorzystywania danych statystycznych zarówno w zarządzaniu i funkcjonowaniu bibliotek, jak również w pokazywaniu wartości bibliotek w kręgach pozazawodowych. Członkowie sekcji zajmują się w szczególności definiowaniem danych statystycznych potrzebnych bibliotekom, standaryzowaniem ich gromadzenia, analizy i interpretacji. W obszarze zainteresowań pozostają również zagadnienia publikowania i wykorzystywania danych statystycznych.

IFLA Statistics and Evaluation Section współpracuje ze światowymi agencjami takimi jak UNESCO i ISO, biorąc udział w tworzeniu międzynarodowych norm i zaleceń.

Co najważniejsze i najciekawsze?

  1. witryna sekcji Statistics and Evaluation http://www.ifla.org/about-the-statistics-and-evaluation-section
  2. Manifest IFLA o statystyce bibliotecznej (przetłumaczony na język polski w ramach inicjatywy SBP) http://www.ifla.org/files/assets/statistics-and-evaluation/publications/library-statistics-manifesto-pl.pdf
  3. "Library Statistics for the 21st Century World" - http://www.ifla.org/publications/ifla-publications-series-138 - materiały z konferencji na temat miedzynarodowej statstyki bibliotecznej, która odbyła się w 2008 r. w Montréalu - nadal aktualne, dostepne pełne teksty referatów! (kliknij w Full-text [PDF] from de Gruyter Reference Global
  4. kurs e-learning "Library Statistics for Advocacy" (statystyka biblioteczna dla rzecznictwa) na IFLA Online Learning Platform http://www.ifla.org/bsla/learning-platform (moduł 6). Każdy może się zarejestrować i korzystać z materiałów. Głównym celem kursu jest wprawdzie wsparcie stowarzyszeń bibliotekarskich w działaniach rzeczniczych, ale sądzę, że każdy znajdzie tu dla siebie inspirację. Kurs zawiera m.in:
  • podręcznik dla prowadzących szkolenia we własnym zakresie (przykłady, dobre praktyki - 44 strony tekstu w jęz. angielskim)
  • siedem prezentacji w PPT, np. o tym jak prezentować dane statystyczne załączniki, np. statystyka biblioteczna na Litwie
W trakcie realizacji

Co jeszcze?

Rezultatami prac członków IFLA Statistics and Evaluation Section są m.in normy międzynarodowe opracowywane przez ISO, w tym dwie kluczowe dla statystyki i badań efektywnosci:

  1. ISO 11620:2008 Information and documentation -- Library performance indicators (polskie tłumaczenie ustanowione przez Polski Komitet Normalizacyjny: PN-ISO 11620:2012 Informacja i dokumentacja -- Wskaźniki funkcjonalności bibliotek)
  2. ISO 2789:2013 Information and documentation -- International library statistics (najnowsza edycja normy nt. statystyki bibliotecznej; ostatnia polska edycja z 2005 r.; jest duża szansa na ustanowienie edycji z 2013 r. w tym roku, ale o tym w innej inspiracji :)