• Sceariusz
  • Publikacja: 05.02.2014
  • Edycja: 05.02.2014
  • 1 
Gwiazdy w Bibliotece - Święto Gdańskiej Nauki
Gwiazdy w Bibliotece - Święto Gdańskiej Nauki

  • Budżet działania: 1000 zł
  • Czas przygotowania: 4 tygodnie
  • Czas trwania: 10 dni
  • Liczba organizatorów: 5
  • Liczba uczestników: 250
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

"Gwiazdy w Bibliotece" to zajęcia warsztatowe dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat, przeprowadzone w trakcie ferii zimowych, przypadających w tym roku w czasie obchodów urodzin Jana Heweliusza i będące jednym z elementów Święta Gdańskiej Nauki. Celem zajęć było przekazanie uczestnikom wiedzy na temat największego gdańskiego astronoma, jego osiągnięć naukowych, a także poznania realiów życia w XVII w. Gdańsku. Scenariusz warsztatów opierał się na rywalizacji 2 kosmicznych drużyn, których zadaniem było między innymi wypełnienie ankiety na temat życiorysu Jana Heweliusza, zacumowanie statków w XVII w. porcie i zabawa w memo. Rozwijaliśmy również wyobraźnię plastyczną - każdy uczestnik warsztatów przygotowywał własną wizję Firmanentum Sobiescum i gwiazdozbiorów odkrytych przez Heweliusza. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na finale Ferii w Bibliotece Manhattan, na które przyszli uczestnicy warsztatów wraz z rodzicami, dziadkami i babciami - ostatnim elementem warsztatów było wypisywanie zaproszeń na tę właśnie wystawę. Każde dziecko uczestniczące w warsztatach otrzymało "Ucznia Heweliusza" - komiks wydany przez naszą bibliotekę, z okazji obchodów Roku Heweliuszowskiego. W trakcie finału Gwiazd w Bibliotece dzieci mogły uczestniczyć w quizie wiedzy na temat astronomii i zdobyć nagrody przekazane przez sponsorów. Dodatkową atrakcją był występ teatrzyku GARGULEC. Oczywiście uczestnictwo w zajęciach było bezpłatne - wyróżniało to nas spośród płatnej oferty przygotowanej przez pozostałych partnerów projektu.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że Biblioteka po raz kolejny włączyła się w realizację dużego projektu miejskiego, który spotkał się z bardzo pozytywną reakcją mieszkańców naszego miasta. Wymierną korzyścią było również wsparcie marketingowe i wizerunkowe dla naszej instytucji, materiały promocyjne i reklama outdoorowa. Kolejny pozytyw to nawiązanie współpracy i partnerstw z instytucjami miejskimi, doświadczenie zdobyte we współpracy z sponsorami Święta Gdańskiej Nauki. I nowe (dla mnie) doświadczenia na polu zawodowym - napisanie autorskiego scenariusza zajęć oraz oderwanie się od zwykłych obowiązków służbowych i zabawa z dzieciakami - bezcenne:)

W trakcie przygotowania

  • przygotowanie scenariusza zajęć
  • opracowanie logistyczne warsztatów - ustalenie miejsc, zapewnienie sprzętu multimedialnego, materiałów plastycznych i innych przedmiotów niezbędnych do realizacji zajęć, transportu sprzętu itp.
  • akcja promocyjna dotycząca samych warsztatów: przygotowanie plakatów, zaproszeń, organizacja zapisów do grup warsztatowych, promocja wydarzeń na FB biblioteki -organizacja zakończenia ferii
W trakcie realizacji

Przeprowadzenie warsztatów - tutaj największą trudnością było ograniczenie liczebności grup (do 20 osób) i dobór wiekowy. Problemem były 40 osobowe "grupy świetlicowe", w których znajdowały się 5 i 6 latki - mimo wcześniejszych informacji o "limicie wiekowym i liczbowym".

Co jest potrzebne do realizacji tego etapu?
  •   materiały na warsztaty
  •   dobry humor:)
DZIEL SIĘ WIEDZĄ, MNÓŻ POMYSŁY!

Co mogło być zrobione inaczej?

większa asertywność w stosunku do opiekunów dzieci przychodzących na warsztaty i o zwrócenie uwagi na kryteria doboru uczestników