• Sceariusz
  • Publikacja: 19.05.2014
  • Edycja: 19.05.2014
  • 0 
Kaszubska noc z Bądkowskim
Kaszubska noc z Bądkowskim

  • Budżet działania: 150 zł
  • Czas przygotowania: 2 tygodnie
  • Czas trwania: 1 dzień
  • Liczba organizatorów: 4
  • Liczba uczestników: 40
Pomysł na działanie

Na czym polegało przedsięwzięcie?

"Książka łączy pokolenia"- to hasło tygodnia bibliotek zdecydowało o organizacji "Kaszubskiej nocy z Bądkowskim". Lecha Bądkowskiego poznałam osobiście . Zafascynował mnie swoją osobowością, wiedzą i bardzo przenikliwym badawczym wzrokiem. Bliżej poznałam jego działalność i publicystykę współorganizując (1990) uroczystość nadania Jego imienia Szkole Podstawowej w Luzinie. Od tego czasu, raz w roku, nauczyciele przygotowują święto patrona, a uczniowie poszukują informacji, by uczestniczyć w konkursach o Bądkowskim. Dla uczniów podstawówki patron jest postacią trudną do zrozumienia. Jego wnuczka namówiła kilku plastyków do przedstawienia jego biografii w wersji komiksowej pt.: "Lech Bądkowski - Obrazy z życia". Plansze te zostały wykonane dla upamiętnienia (2014) 30. rocznicy śmierci. Otwarcie wystawy i wspomnieniową noc organizowałam wspólnie z córką pisarza Sławiną Kosmulską. Rodzina i przyjaciele Bądkowskiego spotkali się w czytelni biblioteki z nauczycielami, pracownikami kultury, rodzicami uczniów, działaczami i władzami Gminy Luzino. Spotkanie to pokazało jak książka może łączyć pokolenia.

Dlaczego warto?

Istotą tego działania było zobrazowanie dorosłym mieszkańcom gminy jaką wybitną postacią był Lech Bądkowski - patron szkoły. Wyświetlenie filmu dokumentalnego: Kryptonim "Inspirator", wspomnienia współpracowników i przyjaciół: H.Dobosz-Kinaszewskej, Marii Mrozińskiej oraz rodziny pozwoliły obecnym zrozumieć skomplikowane losy bohatera tej nocy. Nauczyciele będą mogli w prosty sposób wytłumaczyć uczniom kim był ich patron. Wystawa pozostała w bibliotece, a uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mogą ją oglądać do końca maja. Uczestnicy tego nocnego spotkania stwierdzili, że tego nie znajdą w publikowanych materiałach.

W trakcie przygotowania

Nawiązanie kontaktu z rodziną L.Bądkowskiego. Ustalenie prelegentów spotkania . Uzgodnienie tematów i tytułów , filmu, wystawy. Wykonanie plakatów i zaproszenie gości. Scenariusz prowadzenia spotkania, Załatwienie osób do filmowania i fotografowania.

W trakcie realizacji

Po nawiązaniu kontaktu z córką Bądkowskiego rozmawiałyśmy o tym, co chcemy pokazać uczestnikom spotkania. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności wystawa była dostępna do wypożyczenia. Film należało zdobyć. Następnie należało wybrać książki do wystawy, odszukać czasopisma z 1981r.:"Samorządność" oraz "Solidarność", a na końcu uzgodnić wspólny termin dogodny dla przyjaciół i badaczy. Potem pozostało tylko przygotowanie i wydrukowanie plakatów, udostępnienie informacji o spotkaniu w mediach oraz pozyskanie osób do sporządzenia dokumentacji filmowej i fotograficznej.

Jak krok po kroku przebiega etap przygotowań?
  1. Zdjęcie tytułowe wystawy
  2. Odnalezione gazety
  3. Prelegenci
  4. Uczestnicy spotkania
Po zakończeniu

Podsumowanie działań, artykuły, zebranie dokumentacji filmowej i fotograficznej, przesłanie materiałów z nocy do przyjaciół i rodziny Lecha Bądkowskiego.