• Artykuł
  • Publikacja: 05.11.2021
  • Edycja: 05.11.2021
  • 1 
Relacja ze spotkania w Bibliotece w Brzeźniku w ramach akcji "Boom na komiksy i gry planszowe"

03 listopada pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brzeźniku odwiedzili naszą bibliotekę. Spotkanie odbyło sie w ramach akcji "Boom na komiksy i gry planszowe w bibliotece". Wspólnie z uczniami wyruszyliśmy w świat emocji, a stało się to za sprawą komiksu pt. "Smerfetka jest takim samym smerfem jak inne" z serii "Smerfy i swiat emocji". 
Nasza podróż rozpoczęła się od wspólnej rozmowy na temat "Co to są emocje?". Dzieci świetnie odnalazły się w poruszonym temacie, nie tylko poradziły sobie z odpowiedziami na zadane im pytanie, ale również podawały przykłady różnych odczuć.
Kolejny etap naszej podróży również nie przyspożył im problemów. Poproszone o losowanie zdjęć oraz nazwanie zaprezentowanych przez postacie z obrazków emocji chętnie opowiadały o miłości, radości, smutku, złości odnosząc się także do sytuacji z własnego życia kiedy to odczuwali podobne emocje do zaprezentowanych na zdjeciu.
Pierwszoklasiści z wielkim entuzjazmem przyjęli propozycję zabawy w "Kalambury". Wszyscy byli chętni do pokazywania wylosowanych scenek z życia, które wywołują u nas różne emocje: radość z otrzymanej piątki w szkole, smutek z powodu pożegnania z przyjacielem, nuda na lekcji czy złość spowodowana zgubionym zeszytem z zadaniem domowym to przykłady, które znalazły się na losowanych karteczkach. Zabawa okazała się trudniejsza niż na początku nam się wydawało. Nie łatwo pokazać coś, czego aktualnie nie odczuwamy, jak pokazać radość, gdy ogarnia nas zażenowanie z powodu występu przed kolegami. Mimo że nie było łatwo, dzieci stawiły czoła przeciwnościom i podołały również temu zadaniu.
Nadszedł czas na poznanie historii, która wydarzyła się w wiosce smerfów. Zanim jednak wyruszylismy do świata niebieskich stworków, uczniowie dowiedzieli się co to jest komiks i czym różni się od pozostałych książek. Przygoda przedstawiona w komiksie "Smerfetka jest takim samym smerfem jak inne" sprowokowała rozmowę na temat bycia innym, co to oznacza oraz dyskryminacji z różnych powodów. 
Ostatnim etapem, ale wnioskując z reakcji dzieci, najprzyjemniejszym było zaprezentowanie swoich odczuć związanych z naszym spotkaniem. Dzieci miały za zadanie namalować na balonach swoje emocje. Wyjątkowo twórcza grupa pirwszoklasistów bez ociągania przystąpiła do działania i już za chwilę balony przeobraziły się w radosne buźki. Na pamiątkę naszej podróży do świata emocji zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Relacja ze spotkania w Bibliotece w Brzeźniku w ramach akcji