• Artykuł
  • Publikacja: 17.11.2021
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Webinaria absolwentów programu szkoleniowego Laboratorium: Biblioteka Przyszłości

Od maja do października odbywały się szkolenia dla bibliotekarzy w ramach pilotażu projektu Laboratorium: Biblioteka Przyszłości. W trzech grupach uczestnicy szkolenia zagłębiali tajniki kolejno organizacji, promocji i animacji w bibliotece. O szczegółach programu możecioe poczytac na stronie stowarzyszenia, tymczasem serdecznie zapraszamy Was do udziału w 3 webinariach, które poprowadzą samodzielnie nasze absolwentki i absolwent.

22 listopada godz. 18.00
Obejrzyj za darmo na Facebooku!

Biblioteka w pandemii, czyli jak poszukiwać nowych dróg kontaktu z czytelnikiem i odnaleźć własne pokłady kreatywności

Jak to mówią "jak zamkną drzwi, to wejdę oknem". Gdy musiałam zamknąć bibliotekę, wspięłam się na wyżyny kreatywności. Każdy tydzień obostrzeń obfitował w nowe pomysły zajęć, quizów, rebusów i spotkań online z czytelnikami. I o tym jest to webinarium.
Podczas spotkania dowiesz się jak poszukiwać nowych dróg kontaktu z czytelnikiem i odnaleźć własne pokłady kreatywności. Porozmawiamy o obostrzeniach pandemicznych i o tym, jak zachować kontakt z czytelnikiem mimo piętrzących się trudności. Zastanowimy się także jak te starania przerodzić w coś więcej niż tylko spotkania online.

Webinar poprowadzi Magdalena Sierakowska. Prowadząca jest absolwentką modułu ANIMACJA.

O sobie:
Moje życie od podstawówki kręciło się wokół biblioteki. W szkole nie mogłam ćwiczyć na wf-ie więc wysyłano mnie do biblioteki. Szkoła średnia była powtórką z rozrywki. Potem studia - obrałam sobie kierunek pedagogiczny i politykę społeczną jednak moja rozłąka z biblioteką trwała krótko. Od drugiego roku byłam już wolontariuszką w bibliotece uczelnianej a po skończeniu studiów zaproponowano mi etat. Biblioteka naukowa jednak nie była dla mnie, zwyczajnie byłam tam za głośna???? Życie napisało swój scenariusz i dołączyłam do męża w Warszawie gdzie znalazłam pracę w Warszawskiej Dzielnicy Wola i skończyłam studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa. Od dwunastu lat jestem pracownikiem filii przy ul. Staszica 5a. Nasza Biblioteka nr 13 przynosi nam niebywałe szczęście, mamy bowiem Biblioteczną Strefę Gier (gramy od 2009 roku i wypożyczamy planszówki), prowadzimy warsztaty literacko - plastyczne, zajęcia z przedszkolami i szkołami a nawet współpracujemy ze żłobkiem. Nasz dwuosobowy team ma co robić, bo pomysły rodzą się w naszych głowach niemal codziennie. Praca to moja pasja, czerpię z niej radość garściami i cieszę się, że dane jest mi wykonywać zawód, który napędza mnie do kolejnych działań. A prywatnie jestem miłośniczką książek o tematyce postapokaliptycznej, wielką fanką Bereniki Miszczuk. Lubię dobre seriale Netflixa, kulinaria i robótki na drutach.

23 listopada, godz. 18.00
Obejrzyj za darmo na Facebooku!

Sposób na zjedzenie słonia – czyli jak zrealizować duże zadanie

Jak poradzić sobie z zadaniem, które na pierwszy rzut oka zdaje się nas przerastać i z pewnością jest nie do wykonania w jeden dzień? Jak przygotować zajęcia w bibliotece, napisać wniosek o finansowanie, czy wreszcie przygotować webinar dla LABIBu ;)? Słoń jest metaforą dla dużych, przytłaczających nas projektów, których realizacja trwa w czasie. Jeżeli podzielimy tego słonia na kawałki to damy radę zrealizować wyzwanie.

Webinar poprowadzi Magdalena Seta. Prowadząca jest absolwentką modułu ORGANIZACJA.

O sobie:
Pracuję w bibliotece Naukowej Sieci Informacyjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pełnię funkcję kierowniczki Biblioteki przy Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka. Jestem bibliotekarką z zamiłowania i przypadku. Studia z bibliotekoznawstwa ukończyłam dopiero podyplomowo. Kieruję małą biblioteką z dużym zaangażowaniem. Jestem entuzjastką Edukacji Informacyjnej i uwielbiam dawać studentom wędkę do łowienia niezbędnych, wartościowych i sprawdzonych informacji. Lubię angażować się w różne zadania co wymaga ogarniania rzeczywistości. Jestem członkinią Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Prywatnie lubię czytać literaturę rozrywkową i oglądać seriale kryminalne.

25 listopada godz. 18.00
Obejrzyj za darmo na Facebooku!

Tu Biblioteka! Odbiór! Czy mnie słychać?

Biblioteki, to miejsca zaawansowane technologicznie, to miejsca integracji i rozrywki oraz dostępu do rzetelnej wiedzy. To istne lokomotywy aktywizacji lokalnych społeczności.
My o tym wiemy, ale w społeczeństwie wciąż pokutują stereotypy… Obalmy je! Porozmawiamy o tym, jakie niekonwencjonalne wydarzenia mogą pomóc przełamać krzywdzące schematy i opinie. Niech będzie o nas głośno!

Webinar poprowadzi Andrzej Kosmowski. Prowadzący jest absolwentem modułu PROMOCJA.

O sobie:
Pracuję jako Animator Kultury w Bibliotece - Centrum Kultury w Szczuczynie. Koordynator młodzieżowych projektów m.in. “Szczuczyn okiem młodego filmowca”, “Odjazdowa gmina - zorganizowanie trasy rowerowej”, “Akcja Reaktywacja - ludowe pieśni i przyśpiewki z zapiśnika dziadków”, współuczestnik projektu “Młodzieżowa Maskotka - Stacja Animacja”. Zwolennik propagowania i wykorzystywania nowoczesnych technologii w życiu codziennym, pracy, do nauki i zabawy - kodowania offline i online, Wirtualnej Rzeczywistości, kodów QR, wszelkich aplikacji fotograficznych, filmowych i edukacyjnych.
Zwolennik niekonwencjonalnych akcji bibliotecznych o charakterze sportowym i edukacyjnym.
Miłośnik fantastyki Tolkiena i G.R.R. Martina, horrorów Grahama Masterona, Stephena Kinga i Joe Hilla, historii Polski i świata Kena Folleta, Elżbiety Cherezińskiej, Ignacego Kraszewskiego.
Chciałbym aby biblioteki były postrzegane jako swoiste remedium na nudę, inkubator pasji i zainteresowań oraz centrum integracyjne. Na co dzień wyznający zasadę: “Pracujemy z Wami i dla Was”.

Wszystkie webinaria odbędą się na Facebooku Labibu.
Są one częścią projektu Laboratorium: Biblioteka Przyszłości.
Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie LABiB. Partnerem strategicznym jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.



Webinaria absolwentów programu szkoleniowego Laboratorium: Biblioteka Przyszłości