• Artykuł
  • Publikacja: 22.09.2023
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Łódzki BiblioLAB 2023

Łódzki BiblioLAB 2023 przebiega pod hasłem „Biblioteka. Włącz się w to!”. To już trzecia edycja zjazdu! Jak co roku odbędzie się on w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282).
Do udziału zapraszamy osoby pracujące we wszystkich typach bibliotek – publicznych, akademickich, pedagogicznych, szkolnych – w województwie łódzkim. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Data wydarzenia: 4.10.2023

Miejsce wydarzenia:  Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282

Organizatorzy: Stowarzyszenie Labib, Biblioteka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

REJESTRACJA
Formularz rejestracyjny: https://bit.ly/bibliolab2023  (wypełnij do 27.09.2023, godz. 19)
Limit miejsc: 24 osoby, decyduje kolejność zgłoszeń. 


Ze względu na doświadczenia z zeszłego roku i odwoływanie udziału w ostatniej chwili, bardzo prosimy o odpowiedzialne wypełnianie formularza i poinformowanie Organizatorów o rezygnacji z uczestnictwa nie później niż do 29.09.2023. Prosimy o nie blokowanie miejsc, aby inne osoby chętne mogły skorzystać z wydarzenia. 


PROGRAM

8:30-9:00 rejestracja uczestników/ek (sala konferencyjna Muzeum)
9:00-9:15 otwarcie BiblioLABu: Paulina Milewska, Stowarzyszenie Labib, Justyna Grabowska, Biblioteka Centralnego Muzeum Włókiennictwa
09:15-10:00 wykład „Biblioteka jako miejsce włączania społecznego” Agata Gawska
10:00-10:15 przerwa
10:15-14:15 warsztat „Włącz inkluzywność w bibliotece!” Paulina Milewska, Justyna Grabowska
12:00-12:20 przerwa kawowa (organizatorki zapewnią kanapki, ciasteczka oraz ciepłe napoje)
14:15-15:00 wymiana dobrych praktyk
15:00-16:30 zwiedzanie wystawy Moda-Miasto-Maszyna

 WYKŁAD
 Biblioteka jako miejsce włączania społecznego  

Dzisiejsze biblioteki to miejsca zbliżone do czegoś, co nazywamy centrum kultury, gdzie mieszkańcy biorą udział w różnego typu spotkaniach, klubach dyskusyjnych, debatach, wykładach czy warsztatach. Rozszerzanie działalności, poszukiwanie innowacji czy nowych grup odbiorców to działanie, które kształtuje miejsce biblioteki w społeczności lokalnej. 

Ideą wykładu jest odpowiedź na pytanie: „Jak biblioteka może stać się miejscem włączenia społecznego i kształtować prawidłowe postawy integracji obywatelskiej”? 

Aby znaleźć odpowiedź na postawione pytanie, przeprowadzę wykład, podczas którego opowiem o współczesnym postrzeganiu włączania społecznego. Przedstawię założenia działań inkluzywnych. Opowiem o grupach potencjalnych odbiorców oraz o tym, jak je włączać w podejmowane przez biblioteki działania. Przedstawię możliwości i sposoby nawiązywania współpracy lokalnej, w tym z grupami uważanymi za wykluczone społecznie. Poruszę kwestię dostępności podejmowanych działań, zarówno w aspekcie architektonicznym, jak i  informacyjno- komunikacyjnym. Przedstawię dobre praktyki działań włączających.

 ->  Agata Gawska - aktywistka, badaczka i doświadczona managerka, ekspertka rynku pracy i w zakresie dostępności. Swoje ponad 20- letnie doświadczenie we wsparciu osób z niepełnosprawnościami zdobywała zarówno w instytucjach publicznych, jak i w licznych organizacjach pozarządowych. Przez wiele lat zarządzała Fundacją Aktywizacja, tworząc jej struktury w całej Polsce i realizując wiele projektów aktywizacyjnych, z których największy obejmował ponad 2000 osób- mieszkańców wsi i małych miasteczek. Tworzyła Grupę ON Inclusion, która zrzesza ekspertów pozarządowych i akademickich, a jej celem jest włączanie tematyki osób z niepełnosprawnościami do nurtu polityki publicznej. Największym sukcesem Grupy jest wprowadzenie Programu Dostępność Plus oraz doprowadzenie do stworzenia i wprowadzenia przepisów dot. dostępności.

WARSZTAT
Włącz inkluzywność w bibliotece  

W poszukiwaniu środka na współczesne wyzwania kadry bibliotecznej proponujemy warsztat prowadzony metodą design thinking. Podczas warsztatu uczestnicy stworzą pomysły i opracują ich praktyczne wykorzystanie, aby ich biblioteka stała się miejscem inkluzywnym, przeznaczonym dla wszystkich. Dostęp do bibliotek nie jest niczym ograniczony. Ale czy rzeczywiście wszyscy z nich korzystają?

Choć nie ma gotowych recept i łatwych rozwiązań, to intencją prowadzących jest, aby wspólnie  wypracowane pomysły zostały wykorzystane w bibliotekach. Udział w warsztacie wymaga od każdego uczestnika zaangażowania w ćwiczenia i pracy zespołowej. Praca w grupach będzie wspierana przez moderatorów.

Prowadzące:

 ->  Paulina Milewska, członkini stowarzyszenia LABIB. W latach 2007-2021 pracowała jako bibliotekarka w łódzkich bibliotekach akademickich. Zaangażowana w projekty społeczne dla bibliotek i środowiska bibliotekarskiego z ramienia Fundacji Fenomen, Stow. LABIB, Stow. Bibliosfera, m.in. pomysłodawczyni i koordynatorka akcji Odjazdowy Bibliotekarz, projektu BiblioSkan czy serii konferencji Fenomenalna Biblioteka. Obecnie od dwóch lat pracuje jako konsultantka klienta w firmie Elsevier, gdzie wspiera biblioteki akademickie z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej.

 ->  Justyna Grabowska, kierowniczka Biblioteki i Archiwum Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Swoje doświadczenie trenerskie rozpoczęła od przygotowywania osób do roli wolontariusza w projekcie społecznym Szlachetna Paczka. Następnie nadzorowała ten proces z poziomu koordynatorki, odpowiadając za merytoryczne przygotowanie trenerów i jakość ich wdrożeń. Prowadziła warsztaty dydaktyczne dla nauczycieli akademickich w ramach Mobilnego Centrum Informacyjnego UM w Łodzi oraz warsztaty rozwojowe dla rodziców i ich dzieci z Akademii Przyszłości.

Autorki scenariusza warsztatu: dr Katarzyna Bikowska, Biblioteka UWM, Paulina Milewska, Elsevier

Moderatorzy:

 ->  Anna Gosa, bibliotekarka z Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych

 ->  Agnieszka Goszczyńska, bibliotekarka z Centrum Informacyjno-Bibliotecznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, specjalistka ds. Otwartej Nauki 

 ->  Jarek Jędrych, Centrum Rozwoju Edukacji-Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi

 

WYMIANA DOBRYCH PRAKTYK
Sesja prezentacji uczestników  

W ramach tej sesji wszystkie osoby uczestniczące w wydarzeniu mogą podzielić się własnym doświadczeniem, opowiedzieć o zrealizowanym projekcie bądź przedstawić jakiś pomysł. Głównym tematem krótkich prezentacji będzie wdrażanie inkluzywności w bibliotece. Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania tematów poprzez formularz zgłoszeniowy.

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE
Zwiedzanie (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)

Uczestniczki i uczestnicy wezmą udział w oprowadzaniu kuratorskim po części technicznej i historycznej wystawy MIASTO–MODA–MASZYNA. Oprowadzanie będzie okazją do opowieści o warunkach pracy, rozwoju technicznym hal produkcyjnych, powstaniu Łodzi, jej rozwoju przestrzennym, fabrykach i robotnikach oraz transformacji ustrojowej.

 ->  Po wystawie oprowadzi Marcin Gawryszczak, kurator wystawy i kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego.

Łódzki BiblioLAB 2023