POMOC

Data publikacji: 08.10.2013
Data modyfikcji: 08.04.2021
5

Pomoc

Jeśli masz pytania związane z funkcjonowaniem portalu lub chcesz zgłosić nieprawidłowości, napisz do nas maila na adres portal.labib@frsi.org.pl.

W tym miejscu znajdziesz kilka podstawowych informacji o tym, czym jest i jak funkcjonuje portal LABiB.


###Czym jest portal LABiB?

LABiB to LUDZIE: Stworzyliśmy specjalną platformę internetową z myślą o bibliotekarkach, bibliotekarzach i bibliofanach – osobach, dla których rozwój ich lokalnych społeczności jest ważny.

LABiB to IDEA: Platforma daje szansę na powstanie społeczności internetowej opartej na dzieleniu się wiedzą, zbieraniu doświadczeń i pomnażaniu pomysłów – to przestrzeń spotkań, poszukiwania rozwiązań i wspólnych eksperymentów.

LABiB to KONKRETY: Użytkownicy platformy mają możliwość czerpania pomysłów z doświadczeń innych osób, ale także wspólnego znajdywania odpowiedzi na aktualne i konkretne wyzwania.

Podobne platformy od wielu lat z powodzeniem istnieją w środowisku osób związanych z nowymi technologiami. LABiB to pierwsza tego typu platforma stworzona z myślą osobach rozwiązujących ważne lokalnie problemy społeczne, w szczególności o bibliotekarkach i bibliotekarzach.


###Co można znaleźć na portalu LABiB?

Po zarejestrowaniu się i zalogowaniu masz dostęp do inspiracji oraz pytań i odpowiedzi zamieszczonych przez innych użytkowników portalu. Możesz również samodzielnie tworzyć inspiracje dla innych oraz zadawać pytania i odpowiadać na pytania innych. Jeśli nie znajdujesz poszukiwanej przez Ciebie treści, możesz skontaktować się z innym użytkownikiem portalu, który posiada doświadczenie w danym temacie.

Portal oparty jest na idei dzielenia się – dawania i brania. Dlatego jego trzy główne komponenty to możliwość:

  • ZDOBYWANIA WIEDZY poprzez szukanie inspiracji i zadawanie pytań,

  • INSPIROWANIA INNYCH poprzez dodawanie inspiracji i odpowiadanie na pytania,

  • SZUKANIA INSPIRATORÓW poprzez kontaktowanie się z innymi użytkownikami, którzy specjalizują się konkretnej dziedzinie.


###Co to jest INSPIRACJA?

INSPIRACJĄ na portalu może być opis każdego typu działania lub pomysłu na działanie, który z jednej strony zachęca do jego zrealizowania, a z drugiej daje jak najwięcej praktycznych wskazówek. To może być opis zrealizowanego projektu lub pomysłu na niego, przetestowanego rozwiązania konkretnego problemu lub pomysł jak rozwiązać dane wyzwanie, a także wiele innych scenariuszy działań.

INSPIRACJA jest zawsze żywa! To znaczy, że może ją w dowolnym momencie modyfikować i ulepszać sam autor, ale również inny użytkownik mający pomysł na rozwinięcie danej inspiracji może zbudować na jej bazie własną inspirację.

O tym, czy INSPIRACJA jest inspirująca i przydatna decydują sami użytkownicy poprzez:

  • przyznanie jej gwiazdek w skali od 0 do 5, gdzie 5 to najlepsza ocena,

  • oznaczanie jej jako przydatną, co świadczy o tym, że na pewno z niej skorzystam,

  • polecanie jej innym osobom za pomocą maila, innych portali społecznościowych, czy samego portalu LABiB.


###Jak szukać interesujących treści na portalu LABiB?

Każda treść, która jest zamieszczana na portalu musi być przyporządkowana do jednego z dwóch głównych obszarów: Oferta dla mieszkańców i nie tylko lub Rozwój biblioteki i jej pracowników. A następnie oznaczona poprzez dowolną liczbę bardziej precyzyjnych kategorii.

Jeśli zaproponowane w portalu kategorie nie opisują wystarczająco na zawartości danej inspiracji czy pytania, można przypisać dodatkowo dowolne tagi (słowa naprowadzające).

W ten sam sposób działa wyszukiwanie treści – na początku trzeba wybrać obszar, by później można było zaznaczyć intersujące nas kategorie.

Obszar Oferta dla mieszkańców i nie tylko zawiera treści związane z działaniami, których odbiorcami są mieszkańcy konkretnej gminy czy miasta.

Natomiast obszar Rozwój biblioteki i jej pracowników zawiera materiały związane z zarządzaniem instytucją.

Treść na portalu można również szukać poprzez autorów będących użytkownikami portalu i słowa kluczowe.

Przeszukując zawartość portalu przez wybrane słowo kluczowe otrzymamy wszystkie treści na portalu je zawierające.


###O co chodzi z tymi punktami?

Dzięki swojej i innych aktywności na portalu LABiB otrzymujesz punkty. Więcej informacji znajdziesz w artykule o punktacji


###Zapraszamy do testowania portalu!

A jeśli pojawią się jakieś wątpliwości lub błędy związane z funkcjonowaniem portalu prosimy o kontakt mailowy: .

22.09.2019

Dzień Dobry, Nie mogę znaleźć zamkniętego forum "O finansach w bibliotece 6", aby przegrać na pendriva treści dla seniorów. Gdzie to jest ? pomocy. W prace wogóe na żadnym stanowisku komputerowym strona www.labib.pl nie otwiera się. Ratunku czas mnie goni. Ewa Budziszewska - Oleśnicka Biblioteka Publiczna.

23.01.2018

Sprawdzamy co się dzieje.

23.01.2018

Jest problem. Nie wczytują się, żadne załączniki - ani zdjęcia, ani pliki. Wyświetlają się komunikaty o błędach. Co może być tego przyczyną?

15.10.2016

Kochani, pomocy! Zaraz oszaleję! Nie jestem w stanie edytować swojego profilu. Jak tylko chcę zapisać naniesione informacje, wyskakuje informacja: "podany adres e-mail już istnieje". No pewnie, że istnieje! Chcę tylko uaktualnić wszystkie informacje :) Nie jestem w stanie ich zapisać Pozdrawiam Maria Jedlińska (WBP w Krakowie)