• Artykuł
  • Publikacja: 30.10.2023
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
Jesienne warsztaty zielarskie mają moc!!!

W październiku w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbyły się warsztaty zielarskie z seniorami i dla seniorów, które poprowadziła Pani Jolanta Terlecka.


Pani Jola jest mieszkanką wsi Gorzanów. Absolwentka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu- Uniwersytetu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu oraz Akademii Trenerów w Warszawie- wydział rozwoju osobistego. Posiada certyfikat psychoterapeuty i diagnosty klinicznego. Jest nauczycielką akademicką, właścicielką Niepublicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Dużo by jeszcze można było napisać.


W trakcie spotkania opowiedziała o tym, jak  i kiedy zbierać zioła oraz jak bezpiecznie je stosować. Zwróciła uwagę, że zioła zbiera się w pogodne i bezdeszczowe dni, po obeschnięciu porannej rosy, a najlepszym czasem zbioru kłączy i korzeni jest późna jesień i wczesna wiosna.


Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że zioła najlepiej suszyć w zacienionym, przewiewnym miejscu i przechowywać w słojach lub szczelnych pojemnikach. Prowadząca przedstawiła też proces przygotowania naparów, przypominając, że należy pamiętać o rozdrabnianiu ziół, które chcemy zaparzyć, a po zalaniu wrzątkiem nakryć talerzykiem na około 15 minut (gdyż przykrycie naparu pozwala zachować wszystkie jego właściwości) i pić ciepłe małymi łyczkami.


Opowiedziała również o bezpieczeństwie stosowania ziół. Zaznaczyła, że równoczesne stosowanie ziół i leków może być szkodliwe, gdyż przy dłuższym zażywaniu zioła mogą wzmacniać lub osłabiać działanie preparatów farmaceutycznych i zaburzać funkcjonowanie organizmu człowieka.


Nasz gość polecał zupę mocy. Co daje taka zupa? Bulion kolagenowy cudownie wspiera układ pokarmowy (sprzyja regeneracji błony śluzowej jelita, w dzisiejszych czasach to szczególnie ważne!), ma korzystny wpływ na skórę, włosy, paznokcie i stawy. Jest świetnym, naturalnym produktem wzmacniającym i regenerującym organizm. Przepis można znaleźć w Internecie.


Wszyscy mieli okazję skosztować, powąchać, obejrzeć i zakupić „cudowne preparaty” na wiele dolegliwości zdrowotnych. Największym zainteresowaniem cieszyły się maść żywokostowa, ocet owocowy i nalewka do wcierania z żywokostu. Wszystkiego było do wyboru i do smaku każdego podniebienia.