• Artykuł
  • Publikacja: 05.05.2016
  • Edycja: 06.06.2016
  • 0 
Każdy może złożyć petycję

Od września 2015 r. obowiązuje w Polsce ustawa o petycjach. Zgodnie z nią każda osoba fizyczna, organizacja i grupa nieformalna może przedstawić pisemnie żądanie do organu władzy publicznej lub organizacji / instytucji w związku z wykonywanymi przez nią zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej – tj. także do lokalnego stowarzyszenia, szkoły czy biblioteki. Składać petycje można było także wcześniej, jednak brakowało ustawy określającej tryb ich rozpatrywania.

Przedmiotem petycji może być żądanie , w szczególności, ** zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości** wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego. Spełnienie tego żądania musi się mieścić w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji. Petycję można złożyć we własnej sprawie, w interesie publicznym lub w interesie innej osoby (za jej zgodą). Nie ma określonego wzoru petycji, ale powinna ona zawierać informację, kto ją wnosi, w jaki sposób można się z nim skontaktować, kto jest adresatem petycji i czego ona dotyczy. Petycje anonimowe i bez danych kontaktowych automatycznie pozostają nierozpatrzone.

Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu 3 m-cy od jej złożenia. Jeśli inny podmiot jest właściwy do jej rozpatrzenia, adresat petycji przekazuje mu ją niezwłocznie, zawiadamiając o tym jednocześnie nadawcę petycji.

Zgodnie z ustawą adresaci petycji mają obowiązek publikacji petycji na stronie internetowej , wraz z informacjami dotyczącymi jej rozpatrywania (np. zasięganych opinii). Na stronach urzędów gmin – internetowych albo w Biuletynie Informacji Publicznej – często występują one pod nazwą rejestru petycji. Warto zajrzeć na stronę swojego urzędu i sprawdzić, jakie petycje wpłynęły. Mogą one dotyczyć np. budowy plac zabaw, wprowadzenia transmisji online obrad rady gminy, wydłużenia trasy autobusu albo sprzeciwu wobec likwidacji filii biblioteki.

Jeśli ktoś z Was od września 2015 r. składał petycję lub był jej adresatem, zachęcamy do wypełnienia ankiety w ramach badania prowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych. Badanie umożliwi ocenę praktyki stosowania ustawy o petycjach oraz zaproponowanie zmian, które zwiększą skuteczność tego narzędzia. Ankieta jest dostępna w artykule [tutaj](http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1912537.html?utm source=v8 - newsletter - najwa%C5%BCniejsze&utm medium=email&utm campaign=02.05.2016 ).

Jeśli Wy lub Wasz samorząd jesteście zainteresowani zorganizowaniem u siebie spotkania informacyjnego na temat ustawy o petycjach , to Instytut może zapewnić eksperta w ramach prowadzonego przez siebie projektu. Więcej na ten temat w artykule [tutaj](http://kalendarz.ngo.pl/wiadomosc/1912548.html?utmsource=v8 - newsletter - najwa%C5%BCniejsze&utm medium=email&utm campaign=02.05.2016).

Polecamy także prosto i przystępnie opracowane materiały edukacyjne dotyczące składania petycji do Senatu postulujących zmiany prawa na stronie www.petycje.edu.pl.

Każdy może złożyć petycję