• Artykuł
  • Publikacja: 25.05.2022
  • Edycja: 25.05.2022
  • 0 
Promocja czytelnictwa na przykładzie Tolkiena

Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest 25 marca przez wszystkich miłośników powieści mistrza fantasy. Inicjatorami święta są członkowie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Sociery), dzięki którym pierwsze obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena miały miejsce w 2003 roku.

 

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu prowadzi „na zamówienie” czytania dzieł John Ronald Reuel Tolkiena. Tak brzmiało nazwisko jednego z najbardziej znanych pisarzy w historii gatunku fantasty. Urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Oranii. Z wykształcenia był profesorem filologii klasycznej oraz literatury staroangielskiej na uniwersytecie w Oxfordzie. W pamięci wielu pokoleń zakorzenił się jednak nie za sprawą swoich wykładów, a dzięki cudownym opowieściom o Hobbitach.

 

Uczestnicy spotkań poznają różne ciekawostki o pisarzu. Pająki to stworzenia, które dość często pojawiają się w powieściach Tolkiena. Zazwyczaj brytyjski autor przedstawiał je jako nienaturalnych rozmiarów monstra, które są żądne krwi i śmierci napotkanych ludzi. Tolkien cierpiał na arachnofobię. Strach przed tymi stworzeniami wziął się stąd, że małego Tolkiena podczas pobytu w Afryce ugryzł kiedyś ptasznik. Od tamtej chwili pająki wywoływały w Tolkienie paniczny lęk.

 

Jeżeli jesteś żądny wiedzy jeszcze więcej, przybywaj do biblioteki w Wojborzu, gdzie między innymi poznasz mowę elfów…