• Artykuł
  • Publikacja: 10.07.2019
  • Edycja: 30.11.-0001
  • 0 
BiblioLAB Lublin III edycja - podsumowanie
14 czerwca w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN odbyła się III edycja zjazdu szkoleniowego dla bibliotekarzy z Lubelszczyzny. W tym roku hasło przewodnie spotkania brzmiało: „Biblioteka blisko ludzi”. Elementy programu oscylowały wokół działań aktywizujących i angażujących twórczo społeczności lokalne, z którymi na co dzień pracują bibliotekarze. Działalność bibliotek została zaprezentowana z różnych perspektyw - zarówno od strony projektowania przestrzeni przyjaznej użytkownikowi, rodzajów udostępnianych zbiorów, jak i szerokiej gamy aktywności, którą oferują współczesne książnice.
 
Wzorem lat ubiegłych zostały przedstawione dobre praktyki z wielu instytucji działających na terenie Lubelszczyzny. Podczas dwóch sesji, uczestnicy mieli możliwość dowiedzieć się jak połączyć muzykę z literaturą w roku jubileuszowym Stanisława Moniuszki. Poznali tajniki tworzenia Centralnego Biura Czytelniczego, powstawania murali, czy organizowania wymian międzynarodowych dla młodzieży. Odkryli również sprawdzone sposoby na dobrą promocję, budowanie kontaktów z mediami oraz prowadzenie działalności wydawniczej. W części warsztatowej bibliotekarze mogli rozwijać swoją kreatywność, umiejętności cyfrowe, a także nieszablonowe podejście do komunikacji z odbiorcą. Spotkanie zakończyło zwiedzanie ekspozycji „Lublin. Pamięć miejsca” oraz pobliskiego Domu Słów. W III edycji lubelskiego BiblioLABu uczestniczyło ponad 80 osób z całego województwa.

BiblioLAB - zjazd lokalny dla bibliotekarzy z Lublina jest częścią ogólnopolskiego cyklu BiblioLABy 2019 organizowanego przez Stowarzyszenie LABIB oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Partnerami i współorganizatorami wydarzenia są:
MBP Lublin - Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Biblioteka Łaziska
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Biszczy
Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H Łopacińskiego w Lublinie
Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN
TechKlub Lublin
BiblioLAB Lublin III edycja - podsumowanie